Peelingi chemiczne
Polegają na aplikacji na skórę jednego lub kilku środków złuszczających w celu uzyskania destrukcji i późniejszej regeneracji części naskórka lub skóry właściwej.
W wyniku zabiegu powstają kontrolowane uszkodzenia tkanek, które po wygojeniu powodują zmniejszenie lub zniknięcie defektów takich jak: przebarwienia, rogowacenie posłoneczne, blizny, zmarszczki, zmiany trądzikowe.
W zależności od użytego środka chemicznego, jego stężenia i czasu aplikacji można regulować głębokość peelingu. Najbezpieczniejszym miejscem do stosowania złuszczania jest skóra twarzy ze względu na swoją doskonałą zdolność do gojenia się, związaną między innymi z dużą ilością gruczołów łojowych. Peelingi można wykonywać także na skórze szyi, dekoltu, plecach i kończynach.
Związki chemiczne stosowane do złuszczania:
- Cosmelan – najbardziej skuteczny przy przebarwieniach
- Alfa-hydroksykwasy (AHA)
- Kwas migdałowy
- Kwas pirogronowy
Ad 1. Cosmelan
Jest to droga, ale najskuteczniejsza terapia wywabiająca plamy barwnikowe i przywracająca jednocześnie równowagi skórze tłustej i mieszanej. Lekarz nakłada w gabinecie maskę cosmelan. Po zabiegu, w domu pacjent smaruje systematycznie twarz kremem. Dodatkowo stosuje się krem nawilżajacy. Efekt końcowy widoczny jest po miesiącu. Wykonuje się 1-2 zabiegi w zależności od nasilenia zmian, o każdej porze roku.
Ad 2. Alfa-hydroksykwasy (AHA)
Związki pochodzenia roślinnego m. in. kwas glikolowy, mlekowy w stężeniu nie przekraczającym 20 % powoduje oddzielenie się korneocytów od warstwy ziarnistej, ich działanie sięga do najniższego poziomu warstwy rogowej. Złuszczaniu nie towarzyszy podrażnienie skóry ani keratoliza. Odgrywa kluczową rolę w procesach gojenia i zapobiegania starzenia się skóry.
Po aplikacji 25% lotionu zawierajęcego AHA przez 6 miesięcy wystąpi pogrubienie skóry i naskórka, wzrost gęstości kolagenu, mukopolisacharydów, aktywacja fibroblastów. Kwas glikolowy korzystnie wpływa na skórę zmienioną długotrwałym stosowaniem maści sterydowych i uszkodzeń posłonecznych.
Zastosowanie :
- zmarszczki
- zaburzenia rogowacenia
- przebarwienia starcze, pozapalne
- ostuda, plamy soczewicowate
- trądzik, blizny potrądzikowe
Ad 3. Kwas migdałowy
Kwas migdałowy – peeling kwasem migdałowym wykorzystywany jest do usuwania trądzika i blizn potrądzikowych, przebarwień i objawów fotostarzenia.
Kwas migdałowy otrzymywany jest poprzez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów. Posiada antybakteryjne i odbarwiające działanie, dlatego korzystnie oddziaływuje na cerę z obecnością krost zapalnych, zaskórników. Struktura chemiczna kwasu podobna jest do struktury niektórych antybiotyków.
Kwas migdałowy jest związkiem bezpiecznym, nietoksycznym. Zabieg jest bezbolesny, nie wywołuje alergii, podrażnień, a ryzyko powstania hiperpigmentacji pozapalnych jest znikome.
Ad 4. Kwas pirogronowy to alfa – ketokwas obecny w naturze w jabłkach, sfermentowanych owocach, occie.
Posiada właściwości:
- Sebostatyczne- silne działanie regulujące serum, zmniejszające tłustość skóry łojotokowej i trądzikowej
- Dermopastyczne- stymulacja syntezy kolagenu na poziomie skóry właściwej
- Antybakteryjne- znaczące obniżenie miejscowego pH, działa bakteriostatycznie
- Złuszczające- mniejsze przyleganie komórek naskórka, co powoduje ścieczenie warstwy rogowej
- Komedolityczne (przeciwzaskórnikowe)
Wskazania:
- Trądzik w fazie aktywnej
- Blizny potrądzikowe
- Trądzik różowaty
- Łojotok
- Zaburzenia pigmentacji
- Przebarwienia pozapalne
- Zmarszczki
- Fotostarzenie skóry
- Rogowacenie przymieszkowe
- Koloidy
- Wskazane jest wykonanie serii zabiegów powtarzanych, co 15-21 dni.