Znamiona barwnikowe występują u każdego człowieka, przeciętnie mamy ich ponad dwadzieścia sztuk na całym ciele. Są one zmianami nowotworowymi skóry, najczęściej o charakterze łagodnym i zupełnie niegroźnym. Zdarzają się jednak nowotwory złośliwe, ponadto łagodne znamiona mogą z czasem zmieniać się w złośliwe. Dlatego zmiany skórne wymagają uwagi, a oprócz względów estetycznych usuwamy je ze wskazań medycznych.

 

Jeśli zauważymy jeden z poniższych objawów:

      • znamię jest niesymetryczne lub ma granice nierówne i nieregularne,
      • znamię ma kolor ciemny lub posiada kilka kolorów,
      • znamię ma ponad 6 mm średnicy,
      • pojawiło się nowe znamię, którego jeszcze niedawno nie było,
      • znamię zmieniło wygląd, strukturę lub rozmiar,
      • znamię swędzi lub krwawi.
usuwanie zmian skórnych Gdańsk

DO ZABIEGU

usuwanie zmian skórnych Gdańsk

PO ZABIEGU

Powinniśmy wtedy udać się do lekarza z doświadczeniem w leczeniu zmian skórnych celem zdiagnozowania oraz określenia dalszego postępowania.

Oprócz znamion barwnikowych, występuje wiele innych rodzajów zmian skórnych: brodawki, włókniaki, tłuszczaki, kurzajki, kłykciny, brodawki łojotokowe. Usuwamy je zarówno ze wskazań estetycznych, jak i medycznych.

 

Cel leczenia i spodziewane efekty

Jeśli mamy do czynienia ze zmianą podejrzaną, celem leczenia jest wyeliminowanie zagrożenia nowotworem poprzez usunięcie jej w całości, z marginesem bezpieczeństwa. Stosujemy wtedy klasyczne metody wycięcia chirurgicznego. Oddając wycinek do badania histopatologicznego oczekujemy potwierdzenia, że zmiana miała charakter łagodny oraz że została usunięta w całości z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa. W przypadku zmian na twarzy, szyi lub w innych okolicach widocznych celem leczenia jest także usunięcie dyskomfortu estetycznego. Zawsze staramy się uzyskać minimalne lub wręcz niewidoczne blizny po zabiegu i większości przypadków się to udaje.

W przypadku zmian o charakterze łagodnym możemy zastosować zabiegi laserowe, które są bardziej komfortowe dla pacjenta. Wówczas jednak zmiany zostają odparowane i nie ma możliwości zbadania ich pod kątem złośliwości, dlatego zabiegi te zarezerwowane są dla zmian o charakterze łagodnym (np. niektóre znamiona, włókniaki).

 

Wstępna ocena zmian skórnych

Charakter zmiany skórnej może być z dużym prawdopodobieństwem określony przez lekarza z odpowiednim doświadczeniem na podstawie jej wyglądu oraz badania dermatoskopowego. Niemniej badanie takie nie daje całkowitej pewności. Są bowiem zmiany, w których proces nowotworowy rozwija się w głębi i nie jest widoczny nawet w badaniu dermatoskopowym. Są to przypadki rzadkie i dotyczą przede wszystkim znamion barwnikowych, ale zdarzają się także wśród tłuszczaków i kurzajek.

 

Jak usuwamy zmiany skórne?

Stosujemy kilka metod, które dobieramy do konkretnej sytuacji.

Chirurgiczny laser CO2 stosuje się do usuwania łagodnych zmian skórnych

Laser emituje wiązkę niewidzialnego dla oka światła długości 10 600nm. Zabieg polega na odparowaniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej oraz termicznym obkurczeniu tkanki łącznej. System Ultra Pulse daje możliwość wytwarzania krótkich impulsów o wysokiej mocy dzięki czemu można wykonać zabieg wycinania (odparowywania) zmian i koagulacji z bardzo małą strefą uszkodzeń termicznych.

 

Korzyści płynące z zastosowania

      • bezkontaktowe, aseptyczne zabiegi
      • wysoka precyzja i kontrola zabiegu
      • znaczna redukcja krwawienia i bólu
      • krótki okres gojenia (od kilku dni do 3-4 tygodni)
      • natychmiastowa koagulacja i zmniejszony obrzęk
      • krótki i szybki zabieg
      • wyeliminowanie komplikacji po zabiegu
      • duże bezpieczeństwo

 

Wskazania:

      • brodawki,
      • włókniaki,
      • bliznowce,
      • znamiona naskórkowe,
      • zmiany skórne na powiekach

 

Klasyczne chirurgiczne wycięcie z marginesem stosujemy w przypadku wszystkich znamion podejrzanych o zmiany nowotworowe, a także większych brodawek, tłuszczaków, niektórych kurzajek. Obowiązuje staranność i dbałość o estetykę blizn – cięcia zgodne z liniami skóry oraz specjalnie dobierane materiały szewne o podwyższonej jakości. Wycinki oddajemy do badania histopatologicznego. Po zabiegu przez pewien okres musimy postarać się o jak najlepsze wygojenie skóry oraz minimalną bliznę. W tym okresie nie należy się opalać na świetle słonecznym ani na solarium, nie korzystać z sauny itp.

Jeśli zmiany są dobrze uszypułowane i zachowują charakter łagodny, możemy usunąć je za pomocą elektrokoagulacji. Metoda ta szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku włókniaków. Elektrokoagulacja pozostawia minimalne blizny, nie ma potrzeby zakładania szwów, świetnie nadaje się do szybkiego usunięcia zmian mnogich, nawet kilkuset sztuk podczas jednego zabiegu. Ponieważ nie dochodzi do nacięcia skóry, po zabiegach tych nie ma większych ograniczeń.

Stosujemy także kriochirurgię, której unikalną cechą jest znakomity proces gojenia. Jest to jedyna metoda zabiegowa nie powodująca tworzenia blizn. Zabieg polega na precyzyjnym, punktowym podaniu czynnika wymrażającego przez odpowiednio dobrane dysze. Kriochirurgię stosujemy najczęściej w przypadku usuwania kurzajek, a także usuwania niektórych starych blizn przerostowych.”

Facebook
Twitter
Instagram