Odstające uszy

Korekta uszu – otoplastyka to bardzo popularny zabieg estetycznej chirurgii plastycznej likwidujący odstające uszy. Jest często wykonywany zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, bez względu na wiek.

Niedoskonałości związane z kształtem uszu są w większości ogromną udręką emocjonalną dla pacjentów. Wszyscy udręczeni tym problemem powinni się dowiedzieć, że odstawanie małżowin usznych jest uwarunkowane genetycznie i na nic się zda zakładanie dziecku obcisłych czapeczek i opasek ani przyklejanie uszu plastrami. Tutaj z pomocą może przyjść tylko chirurg plastyk lub otolaryngolog.

Otoplastyka (chirurgia uszu) ma swoje korzenie już w Starożytności. Jej niejako protoplastą był Sushruta, lekarz bardzo często postrzegany jako „ojciec chirurgii”. Sushruta żył w starożytnych Indiach, 600 lat p. n. e. Wraz ze swoimi studentami zaczął operować uszy, a raczej rekonstruować je, po wcześniejszej amputacji osobom ukaranym w ten sposób za dokonanie przestępstwa. Te techniki chirurgii plastycznej uszu, które on rozwinął, stanowią podstawę procedur praktykowanych do dnia dzisiejszego.

Odstające uszy przed operacją

DO ZABIEGU

Ucho po zabiegu

PO ZABIEGU

Korekta odstających małżowin usznych jest jedną z mniej obciążających procedur chirurgii plastycznej, a jej efekt pozostaje na całe życie! Odpowiednio wymodelowane chrząstki utrwala się wewnętrznymi szwami, które są zakładane na stałe. Następnie rana zamykana jest szwami rozpuszczalnymi lub nierozpuszczalnymi (do usunięcia po zagojeniu się rany, czyli od 6 do 9 dni po zabiegu). Zabieg ten jest najczęściej przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent jest świadomy, ale nie odczuwa bólu.

Dolegliwości bólowe są najbardziej dokuczliwe podczas pierwszych 48 godzin po zabiegu, jednak mogą być kontrolowane poprzez leki, przepisane przez lekarza.

Tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych. W pierwszych czterech tygodniach, mimo braku objawów świadczących o niedawnym zabiegu, należy szczególnie uważać na operowaną okolicę. Trzeba unikać skrajnych warunków atmosferycznych, przeciągów oraz nadmiernego forsowania się. Zabronione też jest korzystanie z solarium, sauny oraz kąpieli słonecznych.

Krótki czas trwania zabiegu, jego bezbolesny przebieg, brak potrzeby hospitalizacji oraz szybki powrót do normalnego funkcjonowania powodują, iż zabieg ten wykonywany jest bardzo często nie tylko przez osoby dorosłe, ale również młodzież i dzieci. Właściwie na Zachodzie zabiegowi temu są poddawane głównie dzieci i młodzież. W Polsce chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny, której największy rozwój datuje się na okres bardzo niedawny, bo ostatnich 4-5 lat, stąd też zdecydowaną większość pacjentów stanowią jednak osoby dorosłe.

Uatrakcyjniony wygląd, usunięta przyczyna częstych kompleksów sprawia, że pacjenci czują się pewniejsi siebie i są bardziej otwarci w relacjach międzyludzkich. Tak, więc zabieg ten daje Pacjentowi nie tylko efekt wizualny, ale – co ważniejsze – komfort psychiczny.

Facebook
Twitter
Instagram