Rozstępy – lecznie i zapobieganie

Rozstępy (striae, distensae) są to przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry, początkowo wyniosłe, obrzękowe, następnie ulegające zanikowi. Ich pojawienie się jest z reguły bezobjawowe, ale może być połączone z delikatnym odczuciem świądu, rzadziej pieczenia i bólu.

Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję 2 rodzajów białek: kolagenu i elastyny. Białka te mają postać włókienkowatą, tworząc uporządkowaną sieć i nadając skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie. Prawidłowo zbudowane włókno kolagenu odznacza się niesamowitą wytrzymałością na rozciąganie. Trzeba użyć obciążenia co najmniej 10 kg, aby zerwać włókno kolagenowe o średnicy 1mm.

DO ZABIEGU

PO ZABIEGU

Powody tworzenia rozstępów

Powodem tworzenia się roztępów jest „niewspółmierność” pomiędzy wytrzymałością skóry i siłami ją rozciągającymi (np. w wyniku szybkiego wzrostu masy ciała, ciąży, wyczynowego sportu itp.)
Za wytrzymałość mechaniczną skóry odpowiedzialne są włókna kolagenowe. U wielu osób roztępy tworzą się w wyniku pewnej genetycznej predyspozycji. Okresem sprzyjającym jest okres dojrzewania,ciąża, otyłość, menopauza. Dochodzi wówczas do zwiększonej produkcji kortyzolu – hormonu kory nadnerczy, który upośledza funkcje fibroblastów, co z kolei spowalnia odnowę komórkową i syntezę kologenu. Efektem wtórnym jest atrofia (zanik) skóry i roztępy.

Pojawienie się roztępów na skórze zawsze wskazuje na patologię fibroblastu, a w konsekwencji: pękanie kolagenu. Gdy fibroblast „choruje” dwa podstawowe białka strukturalne (kolagen i elastyna), odpowiedzialne za elastyczność, nawilżenie i kondycję skóry są zmienione. Wzmocnienie tej sieci włókien np. poprzez stosowanie preparatu stymulującego powstawanie kolagenu w fibroblastach zmniejsza tendencję do roztępów u osób predysponowanych.

Obecnie problem roztępów dotyczy coraz większej populacji zarówno bardzo młodych jak dojrzałych ludzi. Niepokojace są statystyki, wykazujące wzrastającą liczbę mężczyzn, zgłaszających się do lekarzy własnie z rozstępami. Dziesięć lat temu na 10 leczonych z powodu rozstępów kobiet przypadał statystycznie jeden mężczyzna. Obecnie stosunek ten wynosi 2,5:1 (2,5 kobiet na 1 mężczyznę).

Przyczyny występowania rozstępów:

      • Zwiększony poziom kortyzolu (hormonu kory nadnerczy) we krwi – powoduje upośledzenie funkcji fibroblastów, które zaczynają produkować zmienione włókna kolagenu i elastyny: o większej kruchości i mniejszej podatności na rozciąganie. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry (np. w czasie ciąży, dojrzewania, przy otyłości, nadmiernym nagłym wzroście wagi.) dochodzi więc do zrywania regularnej sieci włókien, czego efektem są właśnie rozstępy. Ponieważ jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, stają się one bardziej widoczne,
      • Zwiększony poziomu estrogenów (w okresie ciąży, przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej) przyczynia się w pewnym stopniu do zwiększenia możliwości pojawienia się rozstępów,
      • Stosowanie leków zawierających glikokortykosteroidy (np. w przebiegu chorób endokrynologicznych, alergicznych, autoimmunologicznych) przyczynia się m.in. do ścieńczenia naskórka, zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz degradacji już istniejących włókien kolagenowych,
      • Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze (witaminy, mikro- i makroelementy) dieta. Dużą rolę odgrywa tu zwłaszcza niedostateczna ilość cynku,
      • Skłonności genetyczne- istnieje prawdopodobieństwo, iż jeśli u matki obecne są rozstępy, to mogą pojawić się one również u jej córki.

Predyspozycje do występowania rozstępów:

      • ludzie otyli,
      • nastolatki w okresie dojrzewania,
      • kobiety w okresie ciąży, menopauzy,
      • kulturyści,
      • osoby o częstych wahaniach wagi (także podczas nagłego spadku masy ciała można nabawić się rozstępów),
      • osoby będące wielokrotnie na dietach niskokalorycznych,
      • osoby przyjmujące leki steroidowe,
      • osoby z predyspozycjami genetycznymi.

Leczenie i usuwanie rozstępów jest trudne i wymaga doświadczenie ze strony lekarza oraz cierpliwości pacjenta. Najlepsze efekty w procesie leczenia i usuwania uzyskujemy przy zastosowaniu kilku metod tak, aby terapia była wielopłaszczyznowa. W naszej Klinice opracowaliśmy niezwykle skuteczne, skojarzone metody terapii rozstępów, wykorzystując działanie laseroterapii, połączone z mezoterapią i mikrodermabrazją.

Facebook
Twitter
Instagram