Nadpotliwość
Wzmożona potliwość skóry dotyczyć może całego ciała np. w chorobach gorączkowych, po zmęczeniu fizycznym lub po niektórych lekach. Może być miejscowa, ograniczona do niektórych tylko okolic ciała.
Najczęściej nadmierna potliwość dotyczy powierzchni dłoniowej ręki i podeszwowej stopy, następnie okolicy pachowej i twarzy.
Jest to zaburzenie czynności gruczołów potowych na skutek dysfunkcji w ośrodkach układu autonomicznego. Jednak nie stwierdzono żadnych strukturalnych zmian w gruczołach potowych.
Dolegliwość jest bardzo uciążliwa, nieprzyjemna i krępująca. Towarzyszy jej często nerwica lękowo-depresyjna oraz natręctwa ruchowe. Nadmierna potliwość dłoni i stóp może prowadzić do maceracji skóry, zmian troficznych i wtórnych zakażeń. Te objawy skłaniają do poszukiwania pomocy lekarskiej, która jest mało skuteczna.
Tradycyjne leczenie nadmiernej potliwości jest trudne i mało skuteczne. Różne leki doustne i środki działające miejscowo na skórę nie są skuteczne.
Wypełniacz jest zalecany w przypadku miejscowej nadmiernej potliwości w rejonie pach, stóp i dłoni. Zabieg polega na ostrzykiwaniu leczonych okolic cieniutką igłą, w znieczuleniu miejscowym przy użyciu niewielkich ilości roztworu wypełniacza.
Po wstrzyknięciu rozcieńczonej botuliny następuje blokada nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe. Blokada ta zapobiega wydzielaniu potu.
Efekt jest zauważalny po 2 do 7 dniach i utrzymuje się nieprzerwanie przez kilka miesięcy do roku. To zapobiega wydzielaniu potu. Blokada utrzymuje się przez kilka- kilkanaście miesięcy, zanika stopniowo, choć u części pacjentów potliwość nie wraca już do poziomu sprzed terapii!
Zabieg trwa zwykle około pół godziny. Znieczulenie najczęściej nie jest potrzebne (wymagane tylko przy terapii nadpotliwości dłoni). Lekarz przy użyciu bardzo cienkiej igły wstrzykuje niewielkie objętości (0.1-0.2 mililitra) roztworu wypełniacza w 10-15 miejsc, oddalonych od siebie o 1 cm, pokrywając równomiernie okolicę obu pach.
Zabieg jest najczęściej poprzedzany specjalnym testem, umożliwiającym określenie miejsc o wzmożonej potliwości. Po zabiegu możemy wrócić do normalnej aktywności, rzadko obserwuje się przejściowe osłabienie siły ramion.
Przeciwwskazania do terapii lekiem wypełniacza – patrz leczenie zmarszczek mimicznych.